12 Aug 2022

Rapsų sėja įsibėgėjo. Ar mikroorganizmai ras savo vietą?

Ūkiuose įsibėgėjo žieminių rapsų sėja. Sąlygos augalų sudygimui – idealios, tikimės, kad augalai sudygs tolygiai, nepriekaištingai veiks mikroorganizmai. Ūkininkai dažnai klausia: ko galima tikėtis auginant rapsus? Atsakymas labai paprastas – pakankamai didelių išlaidų. Čia be ironijos. Ūkininkai teigia, kad 2,0 – 2,5 t/ha rapsų sėklų padengia auginimo išlaidas, o ūkininkai Bulgarijoje sako, kad vidutinis 5,0 t/ha derlingumas per mažas, lyginant su išlaidomis, jie rapsus keičia pelningesniais augalais. Šiemet daugelis nuogąstavo, kad žieminių rapsų produktyvumas nepasiekė prognozuoto pavasarį lygio. Vegetacijai atsinaujinus augalai susidūrė su daugybe stresų, kai kurie stresai buvo labai reikšmingi ir esmingai mažino augalų produktyvumą. Mes manome, kad daugelis praleidžia vieną svarbią detalę – dirvožemio savybes. Šių metų sėja kai kuriuose ūkiuose jau komplikavosi – nuėmę derlių kai kurie stengėsi labai greitai paruošti žemę rapsams intensyviu dirbimu ir kuo greičiau pasėti. Paruošti žemę pasisekė, pasėti taip pat pasisekė, bet smarkus lietus gali iš esmės pakeisti augalų būklę. Ankstesnių metų patirtis rodo, kad daugeliu atvejų reikėjo persėti rapsus. Gerai jei yra tam pakankamai laiko, tačiau du kartus sėjant iš karto reikia susitaikyti su papildomomis išlaidomis. Susiformavus dirvos paviršiuje plutai, augalų šaknys negaus pakankamai oro, o iš dirvožemio nepasišalins augalams nuodingos dujos, išsiskiriančios anaerobinių procesų metu, augalai nuolat skurs ir bus užprogramuoti nuostoliai. Ką galima padaryti? Bacto-C – tai gelbėjimosi ratas augalams. Specialiai pagamintas biologinis preparatas aktyvuoja dirvožemyje vykstančius procesus ir mikroorganizmai supurena plutą, tačiau žinome, kad daugelis lauks iki paskutinės akimirkos, norės įsitikinti, kad augalai tikrai žūsta po pluta ir tik tada pradės ieškoti sprendimo. Šiuo atveju jau reikės Bacto-C derinti su penergetic b ir Azofix Plus.

Akylesni pastebės, kad priimant sprendimą iš karto, pakanka vieno preparato, laukiant – reikia derinti kelis, o dar palaukus ir galvojant, kad gal viskas bus gerai, reikės greičiausiai persėti (rudenį arba pavasarį).

Rankos laikančios augalą su šaknimis

Ar tokios situacijos buvo galima išvengti? Žinoma. Reikėjo tik laikytis tam tikrų taisyklių. Daug kalbėjome apie šiaudų svarbą, bet matome, kad daug ūkininkų ruošiasi parduoti šiaudus. Tai reiškia, kad be maisto medžiagų, išvežamų su grūdais, iš lauko iškeliaus dar ir maisto medžiagos su augalinėmis liekanomis. Ar užtikrinsime pilnavertę augalų mitybą išvežę šiaudus?

Tinkamai paruošę šiaudus ūkininkai nenualino dirvožemio, apie humuso didėjimą siauros specializacijos sėjomainoje nekalbame, nes kilogramui humuso susiformuoti reikia beveik 3 t augalinių liekanų ir, suprantama, neužartų, o tinkamai paruoštų. Sėjant posėlinius augalus taip pat reikia įvertinti, kad 2 rūšių augalai tikrai nepagerins situacijos. Reikia 4 – 5 skirtingų augalų su skirtingomis šaknimis, tada galėsime sakyti, kad geriname dirvožemio savybes. Dėl to reikia labai kruopščiai atlikti visus darbus, kad būtų išlaikyta humuso didėjimo tendencija dirvožemyje.  Augalines liekanas rekomendavome apipurkšti Ruinex, kad būtų paspartintas augalinių liekanų skaidymas ir pagreitinta maisto medžiagų integracija į dirvožemį.

Pažeistas augalas