06 Jul 2022

Azoto svarba augalinių liekanų skaidymo metu

Kiekvieno augintojo siekiamybė  – stiprūs ir gyvybingi augalai. Planuojant žiemkenčių tręšimą rudenį, reikia žinoti kas bus skatinama šiuo tręšimu – ar siekiama paskatinti augalinių liekanų skaidymąsi, ar norima efektyvinti augalų augimą, ar galvojama apie azoto kiekio padidinimą augaluose bei dirvožemyje. Bet kuriuo atveju reikia galvoti apie skirtingą tręšimo būdą, tręšimo normą, trąšų išbėrimo laiką ir labiausiai pagalvoti apie azoto trąšų formas.

Pradėję augti augalai dirvožemyje pradeda „kovoti“ su mikroorganizmais dėl azoto. Norėdami užtikrinti augalinių liekanų skaidymąsi, augintojai azoto trąšas išberia ant susmulkintų šiaudų, kurie vėliau įterpiami į dirvą. Kai kurie ūkininkai  nepagalvoja, kokią azoto trąšų formą pasirinkti. Azotas privalo būti amonio formos, nes nitratinio mikroorganizmai praktiškai nenaudoja.

Javų laukas

Geriausia naudoti amonio sulfatą arba gyvulininkystės ūkiuose – srutas. Berti ar purkšti azoto trąšas ant šiaudų neracionalu ir nešiuolaikiška. Dėl to Bioenergy LT konsultantai rekomenduoja šiaudus apipurkšti Ruinex ir Azofix Plus deriniu. Azoto bakterijos fiksuoja azotą ir aprūpina azotu organines liekanas skaidančius mikroorganizmus. Tyrimų rezultatai rodo, kad šių preparatų derinys inicijuoja azoto kaupimąsi dirvožemyje, dėl to augalai jo turės netgi pavasariniam startui.