07 Apr 2023

Dirvožemio organinė anglis – vienas svarbiausių sveiko dirvožemio elementų

Pastaruoju metu augintojai dažnai kalba apie sveiką dirvožemį ir tvarias technologijas bei jas diegia savo ūkiuose. Kieno vaidmuo svarbiausias kalbant apie dirvožemio gerinimą? Visi puikiai žinome, kad anglis, azotas ir fosforas (C-N-P) atlieka svarbų vaidmenį palaikant sveiką dirvožemį, užtikrinant pasėlių produktyvumą ir sveiką aplinką. Optimalus šių elementų valdymas dirvožemyje lemtų aukštą anglies kiekį jame, mažesnį nitratų išplovimą ir subalansuotą fosforo kiekį. Tačiau optimizuoti šių elementų valdymą kartu gali būti sudėtinga. Pavyzdžiui, vienas iš paprasčiausių būdų padidinti anglies kiekį dirvožemyje yra padidinti organinių trąšų naudojimą. Gyvulininkystės ūkiuose kaip organinė trąša plačiausiai naudojamas mėšlas, tačiau tai gali sukelti perteklinį fosforo patekimą į dirvą, o netinkamu laiku naudojant mėšlą gali išsiplauti nitratai. Augalininkystės ūkiai šiandien gali pakankamai lengvai išspręsti organinių trąšų problemą – nuėmus derlių mikrobiologiniu produktu Ruinex apipurkšti šiaudai tampa puikia organine trąša. Daug augintojų organinės anglies problemas sprendžia taikydami beariminį žemės dirbimą, mokslininkų teigimu toks dirbimas gali padidinti dirvožemio anglies kiekį viršutiniame sluoksnyje, o anglies kiekis podirvyje gali sumažėti. Ar yra valdymo strategijų derinys, kuris kartu gali užtikrinti didelį dirvožemio anglies kiekį, mažą nitratų išplovimą ir fosforo pusiausvyrą? Žinoma yra, bet ši strategija reikalauja daug žinių apie dirvožemį, mikroorganizmus, augalus ir t.t. Pirmiausiai turime susitvarkyti su augalinėmis liekanomis. Organinių medžiagų skilimas iš esmės yra biologinis procesas, vykstantis natūraliai. Jo greitį lemia trys pagrindiniai veiksniai: dirvožemio organizmai, fizinė aplinka ir organinių medžiagų kokybė. Jei tai natūralus procesas, tai kodėl apie jį tiek daug kalbama ir siūlomi įvairūs sprendimai? Pirmiausiai intensyvindami gamybą pažeidėme nemažai natūralių grandžių. Natūralioje aplinkoje dirvožemis ir gyvieji organizmai nesusiduria su jiems nepriimtinomis sintetinėmis trąšomis bei augalų apsaugos priemonėmis. Trąšos ir augalų apsaugos priemonės slopina dirvožemio mikroorganizmų aktyvumą, jie negali atlikti savo funkcijų, dėl to rekomenduojame hibridines technologijas, kad būtų galima didinti trąšų efektyvumą, stiprinti augalų imuninę sistemą ir sumažinti cheminių elementų naudojimo intensyvumą. Optimizavus augalinių liekanų irimą, skilimo procese išsiskiria įvairūs produktai: anglies dioksidas (CO2), energija, vanduo, augalų maistinės medžiagos ir kiti organinės anglies junginiai. Dėl nuoseklaus negyvų medžiagų ir modifikuotų organinių medžiagų skilimo susidaro sudėtingesnė organinė medžiaga, vadinama humusu. Hibridinėmis technologijomis siekiame paspartinti šį humifikacijos procesą.

Sliekas dirvoje

Kalbant apie anglies kaupimą ir kitas tvarias technologijas, pirmiausiai reikia išspręsti augalinių liekanų tvarkymo ir skaidymo proceso optimizavimo klausimus, kad galėtume sustabdyti humuso irimą, nes humusas turi tiesioginės įtakos dirvožemio savybėms, viena iš jų labai svarbi augintojams – gebėjimas pritraukti ir išlaikyti maistines medžiagas.

Labai keista, kad vėlyvą rudenį galima pamatyti ariamus laukus. Šiuo sunkiai paaiškinamu veiksmu augintojai stipriai kenkia dirvožemiui, ateis laikas kai jį reikės atstatyti, o tai bus pakankamai sunku. Kaip sudėtinga atstatyti dirvožemį galima įsivaizduoti poilsio metu, kai atsistojus ant slidžių leidžiamasi nuo kalno. Lėkti į pakalnę lengva ir gana smagu, bet pakilti – sunku, reikia keltuvo, t.y. pagalbos susijusios su papildomos energijos naudojimu.