12 Sep 2022

Rapsų fomozė. Kaip galime padėti?

Iš visų auginamų augalų Lietuvoje žieminių rapsų priežiūra tikriausiai sudėtingiausia. Siekiant didžiausio ekonominio efekto reikia tobulinti auginimo technologijas, kad jos atitiktų ūkio sąlygas ir padėtų išvengti klaidų įgyvendinant technologinius sprendimus. Taip pat svarbu rudens laikotarpiu pasiekti maksimalų augalų atsparumą žiemos veiksniams. Nepriklausomai nuo taikomų technologijų intensyvumo reikia stengtis apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų. Ko galima tikėtis rudens laikotarpiu? Mokslininkai kalba apie fomozės (Phoma lingam) plitimą. Jų ataskaitose rašoma, kad tirtose 14 žieminių rapsų veislių nustatyta, kad 90 proc. stiebų pažeisti fomozės, kai kurios veislės buvo pažeistos itin stipriai. Neverta tikėtis, kad situacija pagerės, nes ligos inkubacinis laikotarpis vyraujant 25°C temperatūrai – 5 – 6 dienos, o žemesnėje (9 – 10°) temperatūroje – 23 dienos. Askosporų išbarstymas praktiškai visuomet sutampa su laikotarpiu, kada sudygsta rapsai, o jauni rapsai labai jautrūs ligos sukėlėjams. Specialistai sako, kad askosporos sklinda nuo žieminių rapsų liekanų ir procesas gali tęstis visą žiemą. Mokslininkų stebėjimai rodo, kad askosporų maksimali koncentracija ore gali būti fiksuojama skirtingu metu. Lenkijoje fiksuojama, kad sporų ore būna daugiausiai rugsėjo – lapkričio mėnesiais, tačiau pasitaiko, kad sporų kiekio ore pikas gali būti pavasarį, ypač po šaltos žiemos.

Kaip apsaugoti augalus? Svarbiausia yra nesudaryti sąlygų ligos plitimui. Tai reiškia, kad reikia taikyti kompleksinę sistemą, nes fungicidais apsaugoti augalus nuo fomozės tikimybė nedidelė, ypač kai liga persikelia į stiebus. Norint efektyviai panaudoti fungicidus, reikia tiksliai žinoti ligos sukėlėjo plitimo piką ir jį susieti su vietos sąlygomis.

Fomozės ligos ciklas augaluose

Remdamiesi tarptautinėmis inovacijomis, rekomenduojame naudojamą fungicidą (dažniausiai purškiama 4 – 6 lapelių tarpsniu) derinti su augalų mikrobiniu biostimuliatoriumi Bactoforce. Jei augalų vystymosi tempai neatitinka reikalavimų (gali būti herbicidų ar kitų veiksnių įtaka), rekomenduojame pridėti biologinio fiziologinių procesų aktyvatoriaus Nutrilife ir amino rūgšties prolino – Maxprolin. Į derinį rekomenduojama pridėti ir insekticido – pasiteisina kenkėjų populiacijos kontrolė rudenį.